Καλώς ήρθατε στον διαδικτυακό μας τόπο

Η ιστοσελίδα μας δημιουργήθηκε στο πλαίσιο της προσπάθειας να ανταποκριθεί το σχολείο μας στις προκλήσεις των καιρών που επιτάσσουν τη δικτύωση και τη διαδραστική επικοινωνία ανάμεσα στα μέλη της σχολικής κοινότητας. Σκοπός της ιστοσελίδας μας το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία μέσα από σύγχρονα εργαλεία και μέσα. Στόχος μας είναι η ανάδειξη της επιστημονικής και πολιτισμικής διάστασης του εκπαιδευτικού έργου αλλά και η προβολή καλών πρακτικών και δράσεων της σχολικής μας κοινότητας.

Σας ευχόμαστε καλή πλοήγηση!

Στη συλλογική συνείδηση, οι σύγχρονες τεχνολογίες αποτελούν ένδειξη κοινωνικής ανάπτυξης, αλλά και ποιοτικότερης παιδείας, ενώ αποτελεί γενική παραδοχή ότι στις σύγχρονες τεχνολογίες βρίσκεται η απαρχή για την ανανέωση του εκπαιδευτικού συστήματος. Λαμβάνοντας υπόψη ότι οι σύγχρονες τεχνολογίες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας των μαθητών, είναι σαφές ότι η χρήση τους στο ξενόγλωσσο μάθημα δεν αποτελεί πλέον απλώς «το κάτι παραπάνω» ή μία εναλλακτική λύση για το ξενόγλωσσο μάθημα, αλλά αναγκαιότητα.

Στο πλαίσιο αυτό, στο Ελληνικό Γυμνάσιο και Λύκειο Κολωνίας, οι μαθητές αναλαμβάνουν ενεργό ρόλο στη μάθηση, παράγοντας το δικό τους αυθεντικό ψηφιακό υλικό και από παθητικοί ''καταναλωτές'' της γνώσης γίνονται συνδημιουργοί (prosumers) πρωτότυπου ψηφιοποιημένου υλικού.

Οι «ψηφιακοί γηγενείς» του σχολείου μας συμμετείχαν στην φετινή καμπάνια του Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου με τίτλο '' Δυνατότητες και Προοπτικές Επαγγελμάτων'' και τους απονεμήθηκε έπαινος για τη δράση τους.

Το τελικό προϊόν της δράσης αυτής βρίσκεται στον σύνδεσμο που ακολουθεί: